Jdi na obsah Jdi na menu
 


Batoh a vaky

17. 1. 2009
Předměty hrají jednu z důležitých rolí během života každé postavy světa World of Warcraft. Postava získává nejen různé zbraně, oblečení, vybavení a nejrůznější suroviny na výrobu dalších věcí. Také potřebuje sbírat speciální předměty na questy, které musí přinést. Což způsobuje velké množství věcí , které je nutno uložit ve svých vacích.

Postavy začínají ve hře s batohem, do kterého se vleze 16 věcí. Tento batoh tvoří váš základní inventář. Nelze ho přesouvat a nelze ho ani prodat, vyhodit, či předat někomu jinému. V něm si můžete věci přemísťovat dle libosti. Můžete z něj věci brát, můžete je tam vkládat. Avšak nikdy do něho nevložíte víc věcí než je jeho obsah.

V otevřeném hlavním batohu nosíte i své úspory a jsou v něm vždy vidět pod místy s věcmi.
Vkládání předmětů
Vkládat předměty do batohu lze buď kliknutím levého myšítka a nebo přetažením předmětu. Toto vám dovoluje otevřít váš batoh nebo jiné vaky a můžete z nich věci brát nebo je mezi nimi přesouvat. Pokud držíte nějaký předmět, tak pravým kliknutím jej vrátíte zpět na jeho místo, ze kterého jste jej vzali.

Pokud kliknete na předmět , který najdete poté co prohlížíte zabitou příšeru, tak se vám automaticky přesune do jednoho z vašich vaků.

Zvýšení množství neseného obsahu vaků
Hráč má vedle batohu ještě čtyři volná místa kam si může vložit nějaké další vaky.

Můžete je najít, koupit a nebo si je vyrobit. Větší vak je lepší, můžete u sebe mít víc věcí, máte více volného místa. První vak, který pravděpodobně získáte bude mít obsah jen na 6 věcí. Celkově můžete nyní získat vaky 4-18 slotové. V datadisku The Burning Crusade by měl být zpřístupněn nový 20ti slotový vak Primal Mooncloth Bag.

Všechny vaky najednou otevřete klávesovou zkratkou Shift+B, případně podržením klávesy Shift a kliknutím na základní batoh.Odebrání vaku z prostoru na vaky
Když chcete vyjmout vak z jednoho z míst na vaky, musí být nejprve prázdný, jinak vám nepůjde vyndat. Můžete předměty přetahat do jiného vaku, dát do banky a nebo zničit. Je-li zcela prázdný, budete nyní schopni vyjmout ho a přetažením vložit do jiného vaku. Můžete ho nyní prodat, předat anebo zničit.

Odkládaní věci
Nemůžete upustit, ani odložit předměty na zem. Chcete-li se nějakého předmětu úplně zbavit, musíte ho přetáhnout mimo vaše vaky a kliknout levým myšítkem. Objeví se okno, které se vás zeptá zda skutečně chcete zničit daný předmět. Pokud chcete stiskněte tlačítko „Yes“.

Banka
Banka vám poskytne prostor kam si můžete uložit vlastní vak. Tím si zvětšíte množství věcí, které můžete v bance uskladnit. Více o tom v článku Banka, který naleznete také v této rubrice.


Druhy vaků a jejich využití

Běžné vaky
Jsou jednoduše tzv. kontejnery pro přenos jakýchkoliv předmětů. Jsou díky tomu zřejmě nejdůležitějšími vaky ze všech. Jsou univerzální, ale bez jakýchkoliv zvláštních schopností. Vak využijí všechny postavy.

Toulce a zásobníky s municí
Speciální vaky v nichž se uskladňují pouze šípy pro luky a nebo střelivo pro palné zbraně. Mají speciální schopnost: zvyšují rychlost střelby, pokud postava používá při střelbě šípy aj. z toulce, či zásobníku střeliva a nikoliv z obyčejného vaku. Tyto vaky využijí povolání Hunter, Rogue, Warrior.

Vak na byliny
Speciální vak pro ukládání nejrůznějších bylin, které bylinkáři na svých cestách sesbírají. Sebraná bylina se automaticky ukládá do tohoto vaku, je-li equipnutý a není-li již zaplněn. Nelze do něj vložit nic jiného, než byliny. Vak využije jen postava s profesí Herbalismus (Bylinkářství).

Inženýrský vak
Speciální vak pro ukládání nejrůznějších materiálů, které jsou potřeba k inženýrství. Nelze do něj vložit žádné jiné předměty, než ty, které slouží k využití profese inženýrství. Vak využije jen postava s profesí Engineering (Inženýrství).

Vak na předměty k očarovávání
Speciální vak pro ukládání, nejrůznějších esencí, magických kamenů, které se využívají k očarovávání equipu postav. Nejde do něj vložit nic jiného. Vak využije jen postava s profesí Enchanting (Očarovávání).

Vak na duše
Speciální vak, který slouží na přenos Soul Shardu (duševních kamenů), které warlock získává jejich vysáváním z nepřátel. Nelze do něj umístit nic jiného. Vak využijí pouze postavy s povoláním Warlock.


Dodatky
Vaky mohou mít speciální magické vlastnosti na určité druhy nošených věcí.

Příšery a truhly občas u sebe mají taky nějaký vak.

Postava se schopností Tailoring (krejčovství) je schopna vaky šít.

Někdy je možné získat vak i jako odměnu za quest.

Vaky mají různé barvy a můžete si zlepšit uspořádání a orientaci tím, že věci na prodej si budete dávat do červeného vaku, věci na výrobu do modrého atd.